Tapasztalatok, vélemények a Ritchey külsőiről



Benkó Barbara

U19 világbajnoki ezüstérmes, LTV Merida Racing Team

Ritchey Z-Max Evolution WCS 1,9
Ritchey Z-Max Premonition WCS 1,9

Idén először mentem Ritchey külsőkkel és nagyon megtetszettek! A World Championship Series egyszerűen fantasztikus! Főleg az Evolution. Szinte minden terepre jó volt, a murvától az erdei talajig. Egyedül az esőben nem, de arra ott volt a sárgumi, a Premonition Comp. Szerencsére azt csak egyszer használtam idén, méghozzá a VB-n és azt kell mondjam, hogy sokban köszönhetem neki a 2. helyem. Szuperül kapaszkodott a csúszós talajon is, jó választásnak bizonyult. A súlya is kiváló a Ritchey külsőknek, a minősége is felsőkategóriás, nem kopik könnyen, azt hiszem nem fog senkinek csalódást okozni. Oka van annak, hogy a világ élmezőnye is előszeretettel használja. Örülök, hogy tagja lehetek a támogatottak népes táborának!












Tokaji Nagy Csaba
OutdoorSport Magazin

Ritchey Z-Max Premonition Comp 2,1



A Ritchey új mintájú terepgumiját 2.1-es ballonos kivitelben próbáltam. Az alacsony ár (Comp kivitel) mellett igen versenyképes tulajdonságokkal bír. A mintázatot egyértelműen terepes használatra szánták, de igen jól halad aszfalton is, amíg elérhetjük a távolabbi terepeket. Ezt a 3 különböző típusú gumikeverék használatának köszönheti, mely már ebben az alacsony árkategóriában is a gyártók komoly fegyvere. Az első szimpatikus benyomásom, hogy a kanyarokban nagyon stabilan tart, nem nyeklik nyaklik - tehát az oldalbütykök kellően erősek, nem áldozták fel a menetstabilitást, a kapaszkodó képesség oltárán. Nem is volt rá szükség, mert a kemény bütyköket ki lehet kompenzálni a terepre érve azzal, ha egy picit engedünk a nyomásból - rögtön rátapad a leggördülékenyebb kövekre is. Össztelóson pedig még erre sem lesz szükség. Ezt fényesen bizonyította, mikor lendület hiányában, kiállva a nyeregből is felkapaszkodtam vele egy hirtelen, 20%-os dombra, melyen igencsak megkapartam az előző próbákon. A  Ritchey Premonition Pro drótperemes kivitelben nem a legkönyebb választás, de erre találták ki a  Pro, és a WCS szériát. Viszont masszív, erős anyagával, kemény lejtőzésre és hatékony mászásra egyaránt jól bizonyított nagyon olcsó választás. Edzésre, maratonozásra, kenni-vágni, nem kímélni - csak a pénztárcát! Aztán versenyre jöhet a drága, könnyű kivitel ugyanebebn a profilban.

 
Takács Tamás
Főszerkesztő, Velo.hu Magazin

Ritchey Z-Max Premonition Comp 2,1

Én elsősorban általános célú külsőnek tettem fel a Premonitiont WCS-t tavasz elején, No Flats tejjel, belső nélkül, hátsó kerékre. Amikor még sok sárral találkozunk az erdőben, fontos a magas, viszonylag ritka mintázat, a Premonition pont ilyen. A  2,1-es méret pont az optimális középút a ballonosság és a jó sártűrés között. Nekem annyira bevált minden terepen, hogy az egyik hátsókerekemen júliusig fentmaradt, versenyeken is használtam - legjobb helyezés, ami hozzá fűződik, egy Duna Maraton hosszútáv master 3. hely. Gördülési ellenállása a hasonló mintázatú külsők között keményebb talajokon is jónak mondható. Oldaltartása is jó, ami feltűnt, hogy jól kontrollálható csúszás közben, nincs "átbillenési pont". Kopás szempontjából átlagon felüli, elég sokáig bírja, aszfalton gyilkolás mellett is (nekem általában hosszú aszfaltozás előzi meg a terepen haladást). Teljesen száraz időben már nem használom, ilyenkor túl agresszív a mintázat.
Néhány szó a belső nélküli használatról:
Kezdetben eltart pár napig, mire bevethető állapotba kerül, ugyanis a vékonyabb oldalfal és a futófelület találkozásánál sok a mikroméretű nyílás, ahonnan szökik a levegő (ezen a részen spóroltak súlyt). Miután azonban a tej eltömíti ezeket a réseket, stabil, megbízható teljesítményt nyújt, szúrásos defektet képtelenség kapni vele és nekem felütésest sem sikerült. Utóbbi szempontból megbízhatóbb, mint a hiperkönnyű, 400 grammos külsők, amilyennel sajnos kerültem megoldhatatlan szituációba idén: a Bükk Maratont például durva külsőszakadás miatt kellett feladni, amit nem fogott meg a lé.
Ha már itt tartunk a 2,1-es Premonition mért súlya 525 gramm, ezzel nehezebb a legkönnyebb versenygumiknál, de mint már említettem, megbízhatóbb is. Akinek nem számít az a pár másodperc döngölt talajon, akár egész évben is nyugodtan fennhagyhatja hátul.


Lukács Bálint
LTV Merida Racing Team

A felállás? Intuition 2.0.- Evolution 1.9. A versenyszezonom 80%-ban…

Az idei szezonomat úgy indítottam, hogy a legnagyobb súlycsökkentés mellett, megpróbálom a minimálisra csökkenteni a verseny közben fellépő technikai problémáimat, nagyrészt a defektek terén. Ezért döntöttem úgy, hogy a 2008 évadban a Ritchey WCS gumipalettáját fogom használni, méghozzá a rekordkönnyű belsős modelleket, No-Flats tejjel átalakítva Tubless felnin. Ezzel mind a súlycsökkenés, mind a szúrásos, illetve felütéses defektvédelem meg lett oldva…
De hogy ne felejtsem ki a lényeget! Az idei szezon több tucat versenye alatt, majdhogynem mindig az Intuition 2.0.- Evolution 1.9. felállásban versenyeztem. A félreértések elkerülése végett, nem a személyes lustaságom, vagy éppen technikai korlátaim miatt használtam csupán ezt a két mintázatot. Az okokat máshol kell keresni, mégpedig a gumiprofilban…
 A mintázat tökéletesen helyt áll nedves, gyökeres pályán, mint pl. a belgiumi Houffalize-ban, vagy éppen a svájci edzőtáborom során látogatott alpesi túrákon, valamint a lehető legotthonosabban mozgott az idei szezonom „legszárazabb” versenyén, a Pilis Kupán is, így a nálam néha túlzásba vitt gumiszerelgetés alábbhagyott, maximum a profil kopás miatt volt szükségem cserére, ezzel megkönnyítve a dolgomat a versenyről-versenyre való felkészülés terén. (Volt rá példa, hogy a nagy külföldi versenyeken az egész SwissPower csapat ugyan azzal a gumival vágott neki a viadalnak, mint én. Ez számomra megnyugtató és egyben dicséretre méltó dolog volt... :) )
Két kiemelkedő esetben volt szükségem más típusra. Az első az idei kisnánai OX verseny, ahol a verseny napján hatalmas sár várt. Az Evolution gumit „hátrahagyva” csak elöl változtattam. Ekkor érdeklődve kezdtem meg az első kört az újan felszerelt Premotion 1.9.-es ritkább profilú gumival, hiszen előtte nem állt módom a tesztelésére. Szerencsére hamar „összeszoktunk” és a saras, sziklás lejtőkön rekordgyorsasággal végigszáguldottunk, nem kis örömömre… A mintázat gyorsan tisztult és szinte állandó tapadást biztosított. (Ekkor hagyva ezt a felállást, így vágtam neki az olaszországi MTB VB-nek is, sajnos kevés sikerrel, de ott sem a technika hátráltatott.)
A másik verseny, ahol viszont hátul változtattam az idei szezonom talán legjobban sikerült versenye a németországi EB, ahol svájci barátom előzetes elmondása szerint igen gyors gumikra volt szükség. Mivel az Intuition remek gurulási paraméterekkel rendelkezik, ezért nem piszkáltam, viszont hátulra egy tényleg rettentő gyors, vasperemes! Speed-Max gumit raktam fel, ugyancsak tejjel. A felállás bevált, a kis plusz súlyért kárpótolt a gyors feljutás, így a betonos emelkedőkön a technika nem hátráltatott…

Apropó, edzőtábor… Az idei szezonom 3 edzőtábora közül 2-ben országúton is montit használtam. Ekkor 1.0-s TomSlick gumikkal róttam a kilométereket, szinte országútis tempóban és érzéssel…

És most jöjjenek a száraz adatok:

Elkopott gumik:
3x Intuition 2.0
2x Evolution 1.9.
1x Evolution 2.1
2x Premotion 1.9.
1x Speed-Max (Beta) 1.9.
2x TomSlick 1.0.

Felhasznált No-Flats tej:
3x 1 liter

Defektek száma:
1x versenyen
2x edzés alatt


Mikula Gábor
Séf - Merida Maraton TEAM

Ritchey Premonition Comp 1,9-2,1

Amint megérkezett az első szállítmány rögtön lecsaptunk erre a külsőre Adorján Sanyi barátommal. Kicsit emlékeztetett minket a Schwalbe Skinny Jimmy/Jimmy szériájára, amelyet nagy előszeretettel használtunk a múltban. Sanyinak 1.9es(590g – WCS 464g) nekem pedig a 2.1es(670g – WCS 519g) Comp szériás Premonition külsőkkel sikerült teljesíteni az idei Trans-Germany többnapost. Sanyi kicsit tartott a gumi szélességétől nehogy felüsse, de szerintem az ő 65 kg-os súlyával és technikai tudásával nem hiszem, hogy problémázni kell ilyenen. Ezen a versenyen kívül, itthon a Magyar kupa futamok (XCO/MXC) adtak „teszt-terepet” a gummancsoknak.
Összegezve a tapasztaltakat: Alapvetően egy ballonos, azonos mintájú előre/hátra szánt külsővel volt dolgunk. A Comp széria egyféle alapanyagból készül. A drágább (WCS) változat dual-compound technológiával egészíti ki a menettulajdonság javulását azáltal, hogy a talajjal érintkező felület és a kanyarodáskor használt oldalsó/szélső mintázat különböző anyagminősége miatt kopás és tapadás szempontból más. A használati idő alatt a gumik kielégítően szerepeltek, jól állták a sarat, jó az öntisztulásuk. A kapaszkodóképességük laza talajon is megfelelő, iránytartására sincs panasz. Persze ha nyomvályús az út, akkor ott nem a mintázat számít…
A tartósságról: a megtett majd 700km csak a hátsó köpenyen látszott meg igazán. Az első szinte újnak hatott, pedig nem egykerekeztük végig az utat. Természetesen a sok aszfalt is közrejátszott a kopásban.
Ha egy mindennapos használatra szánt terepgumira van szükséged, amelyet minden körülmény közt szeretnél használni, közepes árkategóriában ez egy jó választás.